Kto powinien utrzymywać czystość na chodniku?
Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (-)”.
Chodnikiem zaś jest wydzielona część drogi publicznej, która służy dla ruchu pieszego i jest położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy).
A zatem obowiązek uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości powstaje jedynie, gdy chodnik bezpośrednio przylega do granicy nieruchomości.
W rozumieniu art. 2 pkt 4 niniejszej ustawy właścicielami nieruchomości są także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
Jeżeli na chodniku parkują samochody, a zarządca drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania samochodów, wówczas to on wtedy odśnieża. Ponadto zarządca drogi ma obowiązek odśnieżenia drogi publicznej. Właściciel nieruchomości nie musi usuwać śniegu i lodu z przystanków komunikacyjnych oraz z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych. Obowiązek odśnieżania spoczywa na przedsiębiorcach, użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.
W obecnym brzmieniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nie może być zwolniony z tego obowiązku. Właściciel może sam zwolnić się z odpowiedzialności, jeżeli zlecił odśnieżanie i usuwanie lodu lub innych zanieczyszczeń zarządcy nieruchomości (administratorowi) albo wyspecjalizowanemu przedsiębiorcy, zawodowo trudniącemu się taką działalnością.
Straż miejska Wschowa