Kripplein Christi z nowym dachem
Nie sposób nie zauważyć zmian jakie się dokonują na budynku dawnego kościoła poewangelickiego. Gmina od lat starała się pozyskać dofinansowanie na prace przy tym zabytku. Prowadzona inwestycja jest kontynuacją zadań jakie w 2015 roku prowadziła gmina. Przypominamy, że wówczas na cele remontowe pozyskano 100 tysięcy złotych. Dzięki temu wzmocniona została konstrukcja więźby dachowej za pomocą montażu systemu stalowych wsporników. Był to wówczas niezbędny zabieg, gdyż ściany budynku zaczynały odchodzić od pionu.
Dzisiaj cieszymy się z kolejnych podjętych kroków ku ocaleniu tej świątyni. Prace inwestycyjne nie byłyby możliwe gdyby nie pozyskane środki zewnętrzne. Dzięki staraniom gminy udało się otrzymać: 180 tysięcy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 20 tysięcy od Lubuskiego Wojewódziego Konserwatora Zabytków i 120 tysięcy ze środków Republiki Federalnej Niemiec przy udziale Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz. DPS jest Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury w Görlitz, która podejmuje się priorytetowych prac restauratorskich przy zabytkach stanowiących wyjątkowe świadectwo niemiecko-polskiego oraz europejskiego dziedzictwa kulturowego. Dzięki przyznanym funduszom Fundacja wsparła już m.in.: dolnośląskie i ewangelickie kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworznie, pałac w Sztynorcie czy dolnośląski historyczny pałac w Morawie.
Do pozyskanych funduszy należy jeszcze dodać środki własne gminy w kwocie 54 tysięcy. W taki sposób prowadzony jest bardzo ważny, ale i drogi remont. Świątynia zostanie zabezpieczona przed dalszym niszczeniem, a estetyka zabytkowej części miasta zostanie podniesiona. Oprócz naprawy elementów więźby dachowej i wymiany dachówek wykonana zostanie również nowa instalacja odgromowa. Inwestycję wykonuje Zakład Budownictwa Ogólnego Henryka i Jacka Kowalczykowskich ze Wschowy. Prace zostaną ukończone w listopadzie br.
Kościół poewangelicki to zabytek o wyjątkowej wartości historycznej, artystycznej i naukowej. Jest on bowiem najstarszym kościołem luterańskim w Wielkopolsce. Dzisiejszy stan budynku nie pozwala na udostępnianie obiektu osobom zwiedzającym. Jednak podjęte w tej kadencji działania dają nadzieję, że w przyszłości obiekt zostanie otwarty dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasze miasto.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.