Kultura Na Widoku 2017
Kultura Na Widoku udostępnia ponad tysiąc utworów – muzykę, filmy, książki i audiobooki oraz zaprasza na wirtualną wizytę w najciekawszych muzeach świata. Wszystkie utwory w czasie trwania akcji są bezpłatne lub w preferencyjnych cenach. Najważniejsze cele ogólnopolskiego projektu to zwrócenie uwagi na bogactwo zasobów legalnych źródeł, wyrównywanie szans w dostępie do kultury i zachęta do korzystania z kultury w sposób uczciwy. W tym roku rusza już czwarta edycja innowacyjnego projektu społeczno-kulturalnego.
Kultura Na Widoku wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej korzysta z kultury w formie cyfrowej, szukając muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Legalna Kultura udostępniając utwory w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnie, pragnie zwrócić uwagę na źródła, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców.
Od 9. września Kultura Na Widoku pojawi się na instalacjach, plakatach w dużych i małych miastach, szkołach, bibliotekach, domach kultury i pociągach Intercity Pendolino. Tego dnia pełna lista utworów zostanie również ogłoszona na stronie www.kulturanawidoku.pl. Akcja potrwa do 8 października 2017.
W tym roku Legalna Kultura włącza się w obchody siedemdziesięciolecia polskiej animacji, poświęcając jeden z regałów Kultury Na Widoku wybitnym filmom animowanym z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Dlaczego warto korzystać z Kultury Na Widoku?
Kultura w sieci nie musi być droga. Utwory udostępniane w Kulturze Na Widoku są bardzo zróżnicowane i adresowane do niemal wszystkich grup wiekowych. Można je pobierać łatwo, szybko i wygodnie – wystarczy smartfon, tablet czy laptop.Co więcej KNW prezentuje bogactwo polskich i światowych muzeów, pozwalających na kontemplację swoich dzieł w Internecie i wirtualnych spacerów po swoich wnętrzach (bez kolejek i tłoku). Muzea to już dawno nie są smutne budynki z zakurzonymi eksponatami! Sprawdźcie sami. MOMA, Tate Galery i Ermitaż czekają.
Kultura Na Widoku ma na celu również zachęcenie do korzystania z legalnych źródeł kultury. Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. To także 27,5 tysiąca utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek). Dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku. Warto korzystać z miejsc, które udostępniają kulturę zgodnie z prawem i wola twórców.
Jak to działa?
Wszystko, co znajduje się na plakatach i na stronie www.kulturanawidoku.pl, można pobrać za pomocą linków i kodów QR. By móc skorzystać z kodu QR, wystarczy pobrać aplikację skanującą kody QR z App Store (np. QR Reader), Google Play (np. QR Droid) lub Windows Phone (np. QR Code Offline) - to przykładowe aplikacje spośród wielu dostępnych. Po uruchomieniu aplikacji, należy skierować kamerę na kod QR i poczekać, aż obraz się wyostrzy. Aplikacja odczyta kod i wyświetli kartę wybranego Ciebie utworu. Teraz można go odtworzyć lub pobrać. Identyczny efekt można uzyskać wpisując link do przeglądarki. Po przejściu na kartę utworu wystarczy wpisać adres e-mail i kliknąć „OK”. Wówczas pojawi się przycisk „Dostęp do utworu”.
Gdzie znajdziemy Kulturę Na Widoku?
- Na stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl, gdzie poza dostępem do legalnych treści znajdziemy newsy i relacje wideo z jej przebiegu oraz wypowiedzi artystów wspierających kampanię społeczną Legalna Kultura.
- Na multimedialnych instalacjach, które staną w centralnych punktach Warszawy, Gdyni, Krakowa i Rzeszowa.
- Na tysiącach plakatów dystrybuowanych w szkołach, bibliotekach, urzędach, domach kultury w dużych i małych miejscowościach całej Polski
- Na plakatach w pociągach Intercity Pendolino
- Na Citylightach na warszawskich wiatach przystankowych
Wypowiedzi artystów o Kulturze Na Widoku
Kultura na Widoku, pokazuje, że istnieje szansa na to, by uczciwie, tanio , a czasem bezpłatnie ściągnąć i przeczytać książkę, obejrzeć film, posłuchać dobrej muzyki. Aktorzy może nie tracą bezpośrednio na ściąganiu filmów, ale producenci i dystrybutorzy - jak najbardziej. A zatem tracą ci, którzy decydują o pieniądzach, a zarabiając mogą sobie pozwolić na zrobienie kolejnego filmu. Oni tracą, wobec tego tracimy wszyscy - my, aktorzy, ponieważ ten film nie powstanie i w nim nie zagramy, tracą również widzowie, ponieważ nigdy nie będą mieli szansy go zobaczyć. - Danuta Stenka
Czasem słyszę, że ktoś chętnie nie ściągałby pirackich filmów, ale nie wie, gdzie szukać legalnych. I właśnie dlatego powstała Kultura na Widoku – sercem projektu jest portal, na którym można znaleźć wszystkie adresy stron z legalnymi utworami, książkami, grami czy filmami. Czasem warto włożyć trochę wysiłku, by przekonać się, że kultura w sieci nie musi być droga. Ale na pewno powinna być legalna. – Wojciech Malajkat
Z kultury można korzystać legalnie i niekoniecznie za duże pieniądze. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać tych utworów. Ludzie myślą, że coś kupują legalnie w sieci, opłacają dostęp do filmu czy do muzyki, a okazuje się, że to nie artyści na tym zarabiają, tylko właśnie drobne cwaniaczki.- Aga Zaryan
Kultura Na Widoku udostępnia muzykę, książki, filmy, gry czy też wirtualne spacery po muzeach z legalnych źródeł – naprawdę każdemu. Wystarczy, że sczytacie kod QR do swojego telefonu i już macie sztukę i rozrywkę z legalnych źródeł. Polecam z czystym sumieniem. Prościej być nie może. - Joanna Jabłczyńska
Projekt dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej i Narodowe Centrum Kultury.
Partnerem strategicznym jest GLS, która dostarcza plakaty Kultury na Widoku.