Kalendarz przed II turą wyborów

01.07.2020

II tura wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzona zostanie 12 lipca 2020 r. Osoby, które tego dnia będą przebywać poza miejscem zamieszkania również mogą głosować, ale muszą pamiętać o złożeniu wniosku czy zdobyciu zaświadczenia w odpowiednim terminie.

Głosowanie za granicą

Osoby zgłoszone do głosowania korespondencyjnego przed I turą wyborów, otrzymają pakiet wyborczy również w II turze wyborów, bez konieczności ponownej rejestracji.

Do głosowania osobistego w obwodach zagranicznych, które to umożliwiają, nowi wyborcy powinni zarejestrować się do północy 9 lipca br. Mogą dokonać tego drogą elektroniczną na stronie ewybory.msz.gov.pl.

Głosowanie korespondencyjne w Polsce

Osoby przebywające na kwarantannie mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 7 lipca br. Natomiast wyborcy objęci kwarantanną po 7 lipca, mają czas do 10 lipca. Zgłoszenie można przesłać przez Internet (za pomocą platformy ePUAP – konieczny będzie profil zaufany lub e-dowód), a także wysłać pocztą lub złożyć osobiście w urzędzie.

Zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w Polsce przed I turą wyborów, nie można wycofać na II turę. Pakiet wyborczy zostanie przesłany na podany wcześniej adres. Kopertę zwrotną z zawartością można przesłać pocztą, zanieść do odpowiedniego urzędu gminy lub doręczyć komisji w lokalu wyborczym (w dniu głosowania).

Dopisanie się do spisu wyborców

Osoby, które 12 lipca będą przebywać poza miejscem zamieszkania mogą na podstawie wniosku dopisać się do spisu wyborców. Muszą tego dokonać do 7 lipca br. Wniosek należy napisać samodzielnie i uwzględnić w nim dane takie jak: nazwisko, imię (lub imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania oraz adres pobytu czasowego w dniu wyborów. Dopisanie będzie obowiązywać tylko na jedno głosowanie – II turę wyborów. Dopisanie w I turze jest ważne również w II turze.

Dopisanie do rejestru wyborców

Na dokonanie tego wyborcy mają czas także do 7 lipca br. Dopisać się do rejestru wyborców mogą osoby, które udowodnią (na podstawie np. umowy najmu, oświadczenia właściciela lokalu), że zamieszkują pod danym adresem. Dopisanie do rejestru wyborców jest stałe – będzie obowiązywać również na kolejne wybory.

Zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania

Głosowanie poza miejscem zamieszkania, w dowolnym lokalu wyborczym, jest możliwe na podstawie specjalnego zaświadczenia. Można je otrzymać w urzędzie gminy, na terenie której jesteśmy zameldowani lub w której widniejemy w spisie wyborców. Po zaświadczenie należy zgłosić się do 10 lipca br.

Wyborcy pobierający zaświadczenie przed I turą wyborów otrzymały również drugie, na II turę wyborów. Dzięki niemu mogą głosować w każdym lokalu wyborczym, także swoim „macierzystym”.

 

Autor: zuzanna