Hejnał z wieży ratusza
Od dzisiaj mieszkańcy Wschowy oraz turyści odwiedzający nasze miasto mogą wysłuchać hejnału Wschowy, który został skomponowany przez Mieczysława Leśniczaka. Utwór wykonany został przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie pod kierownictwem Artura Erenfelda. Hejnał będzie odtwarzany każdego dnia w południe.
Mieczysław Leśniczak 17 czerwca 2015 roku Uchwałą Rady Miejskiej we Wschowie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wschowa. - Moje życie osobiste, życie rodzinne zaczynało się właśnie tutaj we Wschowie. Dużo zawdzięczam swoim rodzicom, a także pierwszym moim nauczycielom, którzy z czasem stali się moimi bliskimi przyjaciółmi. Wychowywałem się przy kościele farnym, co samo w sobie miało dla mnie niebagatelne znaczenie. Dzięki temu sąsiedztwu miałem okazję poznać dwie wspaniałe osoby - księdza Andrzeja Kostkę oraz pana Leopolda Dyrdę, znakomitego organistę, wybitnego, charyzmatycznego człowieka, wielbiciela muzyki, dzięki któremu miałem okazję poznać dzieła Bacha, Kurpińskiego oraz pieśni religijne, które dzisiaj rzadko są już wykonywane - tak podczas uroczystej Sesji podkreślał wagę odznaczenia Mieczysław Leśniczak.
Przypominamy życiorys Mieczysława Leśniczaka, twórcy naszego hejnału
Mieczysław Leśniczak, absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym w klasie trąbki prof. Stanisława Kwapisza. Specjalizuje się również w grze na rogu pless, corno da caccia oraz naturalnym rogu piccolo. W latach 1974-1992 pracował na stanowisku trębacza solisty Orkiestry Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz od roku 1984 Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego. W latach osiemdziesiątych był pierwszym trębaczem Orkiestry Poznańska Symfonietta, założonej i prowadzonej przez prof. Stefana Stuligrosza przy chórze Poznańskie Słowiki. Współinicjator powstania Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie oraz powołania sekcji instrumentów dętych blaszanych. Od roku 1976 do 1990 pracował na stanowisku nauczyciela klasy trąbki oraz kierownika Sekcji Instrumentów Dętych Blaszanych w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Kurpińskiego we Wschowie. W latach 1978-1984 prowadził klasę trąbki oraz zespołów kameralnych w Państwowym Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w Poznaniu. W latach osiemdziesiątych pełnił funkcję konsultanta klas instrumentów dętych blaszanych przy Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Poznaniu. Przez wiele lat był jurorem i konsultantem do spraw orkiestr dętych przy Polskim Związku Chórów i Orkiestr Macierz w Poznaniu. Od 1997 roku sprawował funkcję jurora i konsultanta w dziedzinie muzyki myśliwskiej przy Zarządzie Głównym PZŁ w Warszawie. Prowadzi kursy i warsztaty w grze na naturalnych rogach myśliwskich w kraju (Tuchola, Warszawa, Pszczyna) i za granicą (Brno, Hlum, Pecs, Praga). Jest ekspertem w dziedzinie sygnalistyki myśliwskiej oraz hejnałów miejskich. Współinicjator powołania przy Zarządzie Głównym PZŁ Klubu Sygnalistów Myśliwskich.
W latach 1995 do 2000 r. prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich przy Zarządzie Głównym PZŁ oraz przewodniczący komisji muzycznej KSM. Założyciel i kierownik artystyczny Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych: Capella Królewskiego Zamku w Rydzynie, Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego oraz Tria Barokowego, działającego przy Towarzystwie Muzycznym im. K. Kurpińskiego.
Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Autor i wykonawca Hejnału Papieskiego, zaprezentowanego w roku 1997 podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Poznaniu. Autor hejnału otwierającego Światowy Kongres CIC, który odbył się w Krakowie w 1993 roku.
/Fragment życiorysu pochodzi z wywiadu Elizy Gniewek-Juszczak z Mieczysławem Leśniczakiem „Takiego muzyka Wschowa nigdy nie miała. Stuprocentowy ambasador”/.